Az aranyerek kezelését három nagyobb kategóriába lehet sorolni:
- Életmódváltás, diéta, kenőcsök, kúpok
- Ambuláns terápiák
- Műtét
1. A hagyományos aranyér kezelés
Minden aranyér típusnál javasolt az életmód- és diétaváltás. Ezek célja a rendszeres székletürítés, amely nem jár székrekedéssel, sem hasmenéssel. A végbéltájék tisztán tartása kiemelten fontos, de papírt nedves ruhával, intim kendővel vagy ülőfürdővel kell helyettesíteni.
A gyakori mozgás, a nem megterhelő séta sokat segít, de emellett fontos, hogy étkezésünket is átalakítsuk. A megfelelő mennyiségű növényi rost a széklet állagának szabályozásában játszik szerepet, igaz legalább 4-6 hét kell, mire hatása érzékelhető lesz. A rostdús táplálkozásra fokozatosan érdemes áttérni, mert kezdetben kellemetlen puffadással, fokozott gáztermeléssel járhat.
Ha többre kíváncsi az életmódváltással kapcsolatban, kattintson!
A kúpok és kenőcsök általánosan elterjedtek, gyakran helyi érzéstelenítőt esetleg szteroidot tartalmaznak, ezért hosszú távú használatuk nem javasolt, csak kúra jelleggel alkalmazhatók. A kálcium dobezilát tartalmú tabletták a kapillárisok falát erősítik meg, csökkentik az ödéma kialakulását, javítják a nyirokkeringést.
2. A kíméletes – ambuláns – aranyér terápia
Kórházi bennfekvést nem igénylő, gyorsan és kíméletesen elvégezhető gumigyűrűs ligáció (lekötés) már az ókorban is ismert volt. Mára ennek modern formáját az I-II, ritkán a III. fokú aranyeres csomók kialakulása esetén végzik a legnagyobb számban a világon.
Az eljárás lényege, hogy egy speciális eszköz segítségével gumigyűrűt helyezünk a megnyúlt, vérrel teli nyálkahártya többletre, így az aranyér 5-10 nap alatt elhal, a nyálkahártya pedig az izomzathoz rögzül. Az eljárás sikeressége meghaladja a 95 százalékot.
A kezelés fázisai II. fokú aranyér esetén:
A kezelt területet úgynevezett anoscopon keresztül érjük el a ligátor nevű eszközzel.
A megfelelő eljárással gumigyűrűt helyezünk fel.
A ligátor segít a vérrel teli nyálkahártya leszorításában is.
Az aranyér egy-másfél héten belül elhal, a nyálkahártya az izomzathoz tapad. A kezelés utáni napokban legfeljebb enyhe vérzés fordulhat elő.
3. A műtét és egyéb aranyér kezelések
A IV. fokú aranyér esetén javasolt műtét. A külső aranyér ambuláns beavatkozással ugyancsak gyorsan megszüntethető A II-III. fokú aranyerek esetén alkalmaznak még más, hőhatással vagy hegesedéssel járó aranyér kezelést is. Ilyen az infravörös koagulátor, cryoterápia (fagyasztás), vagy a visszér kezelésben is használt scleroterápia. Mindegyik beavatkozásnak megvan a maga előnye, esetleges hátránya is. A kezelések pontos megválasztásával, kombinációjával az egyébként is ritka komolyabb szövődmények megelőzhetőek.